dnes je 22.10.2020

Input:

Členské štáty schválili spoločný pandemický semafor

14.10.2020, Zdroj: SITA

Krajiny Európskej únie (EÚ) v utorok schválili sériu usmernení zameraných na uľahčenie voľného pohybu naprieč euroblokom počas pandémie nového koronavírusu v snahe zabrániť ďalším zmätočným krokom jednotlivých vlád, ako počas jarnej prvej vlny.

Zástupcovia európskej dvadsaťsedmičky sa v Luxemburgu dohodli na spoločnom prístupe k cestovným obmedzeniam a testovaniu, aby pomohli občanom a pracovníkom v cestovaní. Odobrili spoločný semaforový systém, v rámci ktorého budú členské štáty poskytovať dáta o koronavíruse Európskemu centru pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré bude týždenne zverejňovať mapu a rozdeľovať regióny podľa závažnosti šírenia vírusu.

Mapa roztriedi európske regióny na zelené, oranžové a červené zóny. Kritériami pri tomto triedení budú počet novo oznámených prípadov na 100-tisíc ľudí za posledných 14 dní, ako aj miera testovania a miera pozitivity testov za ostatný týždeň. Zelený región bude napríklad taký, kde je miera novo oznámených prípadov za 14 dní menšia ako 25 a miera